Cz.4. Dzisiaj istnieje tylko jeden ideał, ideał rewolucjonisty. Taka koncepcja świata musi się załamać.

4/11 Elity czy technokraci? Pułapki państwa totalitarnego i drogi wyjścia – ks. Tadeusz Guz
Cz.3.

9:40
Niezależnie od tych szczegółów, najistotniejszą kwestią w nowożytności trzy nurty są najważniejsze:
– Uświatowienie Boga Objawionego
– Ubóstwienie widzialnego świata, jakkolwiek by nie był zinterpretowany,
– Anty boskość i anty kosmiczność neomarksizmu, a dzisiaj w ideologi gender.
Co z tego wynika?
Z tego wynika, że właściwie istnieje dla nowożytnego ducha czasu już tylko jeden ideał. Jest to ideał rewolucjonisty. Dlaczego? W wymiarze tych procesów, czyli procesu koniecznego uświatowienia Boga Objawionego, który podjął Marcin Luter w sposób najsystematyczniejszy w dziejach ludzkości. Tutaj mamy do czynienia z tezą, że skoro Bóg Objawiony jest rewolucjonistą par excellence (w najwyższym stopniu). Jesteś uczonym, to masz być rewolucjonistą. Jesteś artystą, masz tylko uprawiać rewoltę, z każdym swoim dziełem. Jeżeli jesteś politykiem, to masz tylko jeden cel, żeby zrewolucjonizować świat. Jeżeli jesteś duchownym, to istotą twojej religijności ma być rewolucyjność.
Stąd teza Marcina Lutra wypowiedziana przez niego samego, “Moim pater noster, jest wprowadzić krwawą rewolucję do wszystkich niemieckich landów, a później rozprzestrzenić tą rewolucję na cały glob.” Zobaczmy, że skoro na progu nowożytności przekazuje się ludzkości ideał kompletnie nowy, wbrew wszystkim dotychczasowym, tym głównym kanonom, czy paradygmatów ideałów czy doskonałości na samym szczycie świętości, to wszystko jak rozumiemy w takiej koncepcji świata musi się załamać.
12:44

żródło: https://www.youtube.com/watch?v=_3-mj142ERA#t=190

1 komentarz do “Cz.4. Dzisiaj istnieje tylko jeden ideał, ideał rewolucjonisty. Taka koncepcja świata musi się załamać.

  1. Pingback: Cz.5. Dla Marcina Lutra najważniejszym zadaniem jako „teologa” jest ukazanie Boga, jako totalnego rewolucjonistę. |

Możliwość komentowania została wyłączona.