Małżeństwo i rodzina katolicka współpracuje z Bogiem

Małżeństwo i rodzina w kontekście obrad Synodu ks. Tadeusz Guz
(do 9:00 przywitanie i modlitwa.)
Nauka rozpoczęła swoje istnienie wraz z rozumowym poznaniem Boga jako takiego bytu, który jest najbardziej rzeczywistym bytem, który jest samą bytowością, w której nie ma żadnej możliwości, lecz wszystko co stanowi bytowość Boga jest w Nim zrealizowane. Dlaczego to tak mocno na samym początku podkreślone? Przekonamy się, jak ważnym podkreśleniem jest tego, Kim Jest Bóg i że na Bogu została między innymi nabudowana nauka. Rozumiemy, gdyż nauka jest najgłębszym fundamentem kultury. Dlatego człowiek nie mógłby tworzyć kultury, gdyby nie odkrył swoją mocą władzy poznawczej, nazwaną słusznie rozumem, właśnie takiej bytowości, która jest absolutnie wiecznie zrealizowana, doskonała, niezmienna, najrealniejsza, jaki rozum ludzki może pomyśleć i poznać. Ens realissimum.
Wszystkie zatem rozstrzygnięcia, których dokonywano na przestrzeni różnych pokoleń ludzi nauki i w ramach nauki były dokonywane konsekwentnie w oparciu o odpowiednią koncepcję Boga. Czyli gdybyśmy prześledzili dzieje nauki to w niej jak w soczewce, odbijałaby się koncepcja Boga danej epoki czy danej szkoły czy też danego nurtu filozoficznego, teologicznego, socjologicznego i myślenia w naukach szczegółowych, aż do chwili obecnej. Dzieje się tak zarówno w sensie pozytywnym, jak i w sensie negatywnym. Jakie masz rozumienie Boga, a powiem ci jaką naukę będziesz reprezentować. Jaką naukę reprezentujesz, a powiem ci jaką masz koncepcję Boga. Także zagadnienie, jedno z najwspanialszych, a więc realne pytanie, o realną bytowość małżeństwa dzisiaj, znajduje swoje zasadnicze i ostateczne wyjaśnienie na gruncie transcendentnym absolutu jako Jedynego i zarazem Trójosobowego Boga Objawienia Chrześcijańskiego w interpretacji realizmu poznawczego metafizyczno-katolickiego. (12:40)
W przeciwieństwie do takiej postawy rozumu, w sensie naukowym i w sensie wiary katolickiej, i apostolskiej, kształtowanej także dogmatycznie, interpretowanej przez urząd nauczycielski Kościoła, pojawili się pośród ojców ostatniego Synodu (październik 2014) biskupów w Rzymie, tacy teologowie, którzy usiłowali przeinterpretować bytowość sakramentalnego małżeństwa, z pomocą protestanckiego idealizmu niemieckiego. Głównie Hegla (Georg Wilhelm Friedrich Hegel (ur. 27 sierpnia 1770 w Stuttgarcie, zm. 14 listopada 1831 w Berlinie) – niemiecki filozof, twórca nowoczesnego systemu idealistycznego.) i Schellinga (Friedrich Wilhelm Joseph von Schelling (ur. 27 stycznia 1775 r. w Leonbergu, zm. 20 sierpnia 1854 r. w Bad Ragaz) – niemiecki filozof, jeden z trzech głównych przedstawicieli klasycznego idealizmu niemieckiego (obok Hegla i Fichtego), inicjator romantyzmu.). (13:30)
Ówczesny Ksiądz profesor Walter Kasper (Walter Kasper (ur. 5 marca 1933 w Heidenheim/Brenz) – niemiecki duchowny katolicki, wieloletni wysoki urzędnik Kurii Rzymskiej, kardynał.), który należy do szkoły w Tybidze, gdzie działał także i działa Hans King, który zakwestionował poprzez akceptację idealizmu absolutnego Hegla wszystkie prawdy katolickiej wiary, wszystkie dogmaty i wszystkie sakramenty. Co ciekawe, nie tak dawno został zapytany, przez redaktora skrajnie lewicowego tygodnika Der Spigel, czy jednak wierzy w życie wieczne? Hans King w jednej ze swoich pozycji zakwestionował życie wieczne. Proszę sobie wyobrazić, że odpowiedź jest zdumiewająca. Ma pan redaktor rację. Im bardziej zbliżam się do mego kresu życia ziemskiego, tym bardziej się przekonuję, że życie wieczne realnie istnieje. (14:52)

https://www.youtube.com/watch?v=Ms8q90eTQGY