Cóż to jest Prawda?

J VIII.31 Wtedy powiedział Jezus do Żydów, którzy Mu uwierzyli:

“Jeżeli będziesz trwać w nauce mojej, będziecie prawdziwie moimi uczniami 32 i poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli

Klasyczna definicja prawdy pochodzi od pogańskiego filozofa – opartej na ludzkim rozumie bez pomocy Objawionego Boga, którego nie znał, ale Którego zdefiniował – Arystotelesa i jest to zgodność sądów z rzeczywistym stanem rzeczy, którego ten sąd dotyczy.

Definicja św. Tomasza z Akwinu

Słowo „prawda” może być rozumiane trojako:

metafizycznie -€“ verum est id, quod est (prawdą jest to, co jest). Prawdziwe jest to, co istnieje. Prawda jest zamienna z bytem. Każda rzecz, o ile istnieje, jest prawdziwa. Prawda jest transcendentalium.

teoriopoznawczo – verum est adaequatio intellectus et rei. Prawda zachodzi wówczas, jeżeli to, co jest w naszym intelekcie, jest zgodne z rzeczywistością.

logicznie – verum est manifestativum et declarativum esse. Wszystko, co wskazuje na prawdę, ukazuje ją, prowadzi do niej.

Apeluję, aby nie atakować osobowo nikogo. Mamy być lekarzami. Działania osbowe zmierzają do osądzania kogoś. Wystąpienia osobowe nikomu nie otworzą rozumu na prawdę, nawet zablokują intelekt na prawdę. Nie do oskarżania człowieka czy oceny jego działań zostaliśmy powołani, ale do głoszenia Prawdy nie oglądając się na efekty czy postawy innych.

Naszym celem jest walka z kłamliwą ideologią – myślą – zarażającą rozum – ducha – człowieka. Gdy rozum jest zarażony kłamstwami nie jest w stanie wierzyć Bogu, w Wiekuistą Bożą Prawdę i w otaczającą nas rzeczywistość. Oszukany rozum uwierzy we wszystko, ale nie w Prawdę.

J XVIII.23 Odrzekł mu Jezus: Jeżeli źle powiedziałem, udowodnij, co było złego. A jeżeli dobrze, to dlaczego Mnie bijesz?

Gdy coś widzimy złego, należy zbadać jaka jest Prawda i głosić tylko Prawdę, skupiając uwagę na Prawdzie, unikając polemiki ze złem i ignorując kłamstwo, jakby go nie było. Atakując zło agresywnymi hasłami nawet prawdy, mieszamy prawdę ze złem i nakręcamy spiralę kłamstwa. Obawiam się, że można przyczynić się do jeszcze większej herezji przez taki misz masz prawdy z kłamstwem.

J XVIII.37 Piłat zatem powiedział do Niego: A więc jesteś królem?; Odpowiedział Jezus: Tak, jestem królem.

Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdzie. Każdy, kto jest z prawdy, słucha mojego głosu

Żyjmy Prawdą!

1 komentarz do “Cóż to jest Prawda?

Możliwość komentowania została wyłączona.